Az Európai Unió tagországai számára rendkívül fontos a környezettudatosság, aminek keretén belül az egyik fő cél a károsanyag-kibocsátás visszaszorítása, redukálása. Ennek eredményeként nem is olyan régen úgy változtak a jogszabályok, hogy a turbós gázkazánok kiszorultak a piacról, a hangsúly pedig a lényegesen hatékonyabb üzemeltetést lehetővé tevő kondenzációs készülékekre helyeződött. A hatásfokra és az alacsony NOx kibocsátásra vonatkozó előírások azonban 2018. január 1-től egy újabb csoportra, a lokális fűtőberendezésekre is kiterjednek, mindez tehát a konvektorokra is hatással lesz.
"Betilthatják a régi konvektorokat" - ilyen és ehhez hasonló címmel számtalan cikk, illetve riport látott napvilágot ez év januárjában, melyekkel a sajtó egy csapásra felhívta a lakosság figyelmét a közelgő változásokra. A híresztelés ezen formája hatásosnak mondható, hiszen lényegesen megszaporodtak az érdeklődő telefonok, ezzel párhuzamosan azonban magyarázkodásra is szorultak a szakemberek. A végfelhasználók egy része ugyanis - a kapott információk okán joggal - azt hitte, hogy 2018. január 1-től nem lesznek beszerezhetőek a konvektorok, holott ez koránt sincsen így. A jövőben is lehet vásárolni és cserélni majd, csak nem olyan műszaki megoldásokkal bíróakra, amilyeneket eddig ismertünk.
De miről is van szó pontosan? Minden ezekre a 2015. áprilisában napvilágot látott rendeletekre vezethető vissza:
- 2015/1186/EU, amely az egyedi helyiségfűtő berendezések környezettudatos tervezésére vonatkozó követelményeket tartalmazza
- 2015/1188/EU, amely az egyedi helyiségfűtő berendezések energiafogyasztásának címkézése tekintetében történő kiegészítését foglalja magában
A szabályozások lényege röviden: 2018. január 1-től csak azok a gázkonvektorok kerülhetnek bolti forgalomba, amelyek 4-es, illetve 5-ös NOx-osztályú besorolást kapnak, vagyis működésük során a károsanyag-kibocsátásuk nem haladja meg a 130 mg/kWh-t. Az eddigi szabályozás 315 mg/kWh értéket engedett meg. A Magyarországon üzemelő, több mint 3 millió gázkonvektor nagy részének kibocsátási értéke pedig 226 mg/kWh, ami meglehetősen messze esik a január 1-től elvárt 130 mg/kWh-t.
Szerencsére az Otthon Melege Program várhatóan 2017 júliusától bővül majd a konvektorokra vonatkozó pályázati lehetőséggel (ennek feltételeit a fejlesztési tárca májusban teszi közzé), s ha már csere, akkor miért ne választanánk az eddiginél lényegesen hatékonyabb készüléket? Erre kínál megoldást a Fondital Gazelle készülékcsaládja, amely egy kiforrott és jól bevált készülék: 2002 óta gyártják, teljesítménytől függően pedig a 7000-es típus 4-es (126,3 mg/kWh), az 5000-es 5-ös (79,8 mg/kWh), a 3000-es pedig 3-as (173,8 mg/kWh) NOx osztályba tartozik - utóbbi 2017 szeptemberétől 4-es lesz. Az eddigi magyarországi tapasztalatok (amelyeket ezernél több eladott konvektor támaszt alá) azt mutatják, hogy amennyiben a régi készüléket Fondital Gazelle-re cseréljük, akkor legalább 30-40%-os energiamegtakarítást érhetünk el, a beruházás költsége pedig 4 éven belül megtérül - sikeres Otthon Melege Program pályázat esetén pedig még korábban. Az energiahatékonyság az alábbi tulajdonságoknak köszönhető:
- nincs őrláng: a begyújtás elektronikusan történik, a lángőrzés pedig ionizációsan
- helyiséglevegőt keringtető ventilátor: az égőtérről a helyiségbe áramoltatja a hőt, nem utolsósorban pedig gyors felfűtést és egyenletes hőeloszlást tesz lehetővé
- 90 °C-on távozó füstgáz, szemben a hagyományos készülékek 200 °C-on távozó füstgázával (nem az utcát fűtjük)
- füstgázventilátor a jobb tüzeléstechnikai hatásfok eléréséhez
- alumínium hőcserélő a lehető legjobb hőátadás érdekében
- mikroprocesszor által vezérelt elektronika optimalizálja a működést
- sokoldalú üzemeltetési lehetőség: kézi, automatikus (beépített heti vagy napi programóra révén) vagy szobatermosztátos (utóbbi akár mobiltelefonon keresztüli üzemeltetést is lehetővé tehet)
A Fondital Gazelle emellett az égéstermék-elvezetés tekintetében is sokoldalúnak nevezhető. Az árban foglalt tartozékként szállított alapszett (melynek átmérője mindössze 55 mm) mellett a 3000-es és az 5000-es típusok szétválasztott rendszerrel is szerelhetőek (ezek hosszúságuktól függően Ø 35 mm-es és Ø 60 mm-es változatban érhetőek el).
Mindezeken felül nem elhanyagolható előny a Fondital Gazelle esztétikus megjelenése, valamint beépített párologtatója sem. Ha tehát a régi konvektorok cseréjében gondolkodunk, a Fondital készüléke a legoptimálisabb választási lehetőséget kínálja. A legnagyobb magyarországi forgalmazó, a Szép Kereskedelmi Kft. a termék magas színvonala mellett országos lefedettséggel bíró szervizhálózattal, valamint komoly szakmai múlttal rendelkező szakemberek műszaki támogatásával áll az érdeklődők, felhasználók rendelkezésére.